Zevenster Zonnestroom lanceert twee nieuwe projecten

Zevenster Zonnestroom lanceert twee nieuwe projecten

Category : Informatie

‘Je moet goed zorgen voor je woon- en leefomgeving’

ZUIDHORN – Zevenster Zonnestroom is een energiecoöperatie met haar wortels in Zuidhorn. Na een tweetal projecten in dit dorp en eentje in Noordhorn, houdt Zevenster Zonnestroom de vaart in en verbreedt zij haar blik richting Aduard en Grijpskerk met twee nieuwe projecten. Inwoners kunnen al vanaf 325,- inleg meedoen aan deze nieuwe zon-op-dak projecten. Interessant door de 7,5% rendement die het oplevert, maar vooral doordat iedereen zo mee kan doen de wereld een beetje duurzamer te maken. ‘Het gezamenlijke en het duurzame; dat is echt een drijfveer voor onze leden’, benadrukt voorzitter Reint Brondijk. ‘Je moet zorgen dat het in je woon- en leefomgeving goed voor elkaar is.’

Brondijk is er eentje van aanpakken en doorzetten. In 2015 trof hij Jan Kuipers, eigenaar van De Zevenster in Zuidhorn, bij een bijeenkomst over duurzame energie. Kuipers wilde best wel zonnepanelen op het dak van zijn grote loods, maar was stellig: de stroom gaat dan naar de buren. Brondijk zag er wel wat in en pakte het project op. Als eerste in de provincie Groningen realiseerde hij een zon-op-dak project. ‘In januari 2016 werd Zevenster Zonnestroom opgericht’, vertelt hij. ‘In april of mei hebben we het project opgeleverd. Je moet piketpaaltjes slaan’, benadrukt hij. ‘En doorzetten’. En dat kan hij. Om de projecten van de grond te krijgen ging Brondijk soms zelf echt letterlijk van deur tot deur. Zo kwam hij ook bij Carien Denissen aan, die inmiddels secretaris van de club is.

Aan de koffie bij Kade Z, met op de achtergrond de grote loods van de Zevenster waar bovenop de panelen deze regenachtige ochtend weinig stroom vergaren, vertellen de twee over de opzet van de zonnestroomprojecten. ‘Deelnemers kopen certificaten. Eén certificaat staat voor één zonnepaneel en kost 325,-. Hun opbrengst is de winst die we maken. De stroom die we opwekken gaat naar Green Choice, de meeste van onze leden nemen daar ook weer stroom af. De coöperatie krijgt subsidie van de overheid, die meebeweegt met een gemiddelde stroomprijs. Daardoor kom je op een soort garantieprijs en kunnen we redelijk goed berekenen wat het rendement is. Momenteel zit dat op een 7,5%. Dat levert meer op dan dat je je geld op een spaarrekening zet.’ Anders dan bij zonnepanelen op je eigen dak, merken deelnemers niets aan hun energierekening. ‘Of het loont? Je doet mee voor 15 jaar, als je deelneemt. Op de lange duur verdien je zeker je inzet terug en behaal je wat winst. Voor de nieuwe projecten staat de uitkering aan de leden de eerste drie jaar op 35 euro per certificaat.’

De financiële prikkel is niet de grootste drijfveer voor de meeste deelnemers, vertelt Denissen. ‘Velen willen graag duurzaam zijn, terwijl ze zelf niet altijd de mogelijkheid hebben zonnepanelen op het dak te leggen. Als je bijvoorbeeld kijkt naar de huizen aan De Gast, dat zijn grote oude huizen, maar het is niet altijd mooi om daar zonnepanelen op te leggen en soms is het dak gewoon niet groot genoeg. Veel van onze leden zijn heel milieubewust, ze vinden de natuur belangrijk en leven ecologisch. Ook het coöperatieve is een drijfveer. Het gemeenschappelijke binnen de club is groot. Ze zijn ontzettend betrokken’, vervolgt ze. ‘Onze vorige ledenvergadering hadden we een opkomst van zeker zestig man en was er een heftige discussie over zon-op-land. Eén iemand zei zelfs: als jullie daarmee gaan beginnen, dan stap ik eruit.’ Zelf zijn Brondijk en Denissen ook niet pro de zonneweides op het land. ‘Je moet je afvragen op welke manier je duurzame energie wilt opwekken’, vindt Brondijk. ‘Als je het hele land maar vol legt, heeft dat gevolgen voor het landschap en het aangezicht.’ ‘Ook is het niet goed voor de biodiversiteit’, benadrukt Denissen. ‘Het is niet goed voor de weidevogels. Die zonneweides geven roofdieren ook de kans zich goed te verstoppen en je komt daar nooit bij.’

Met de twee nieuwe projecten slaat de Zevenster Zonnestroom haar vleugels wat uit. Met het project Osseweide (foto inzet), waarbij er zonnepanelen gelegd worden op de rijhal van de familie Kingma aan de Friesestraatweg krijgen inwoners van de dorpen met postcodes rondom Aduard de mogelijkheid in te stappen. Ook start een project op het dak van loonbedrijf/kraanverhuur Berend Ridder aan de Industrieweg te Noordhorn waarbij vooral inwoners rondom Grijpskerk de mogelijkheid krijgen deel te nemen. Overigens worden de deelnemers geen eigenaar van de zonnepanelen. Zij tekenen voor deelname voor 15 jaar en als deze afgelopen zijn gaat het eigendom naar de eigenaar van het dak. ‘Dat is zijn beloning voor deelname aan het project en het beschikbaar stellen van het dak.’

Naast Brondijk en Denissen zitten ook Margriet Dijk en Klaas Jansen in het bestuur. ‘We vullen elkaar goed aan’, vertelt Denissen. ‘Maar de coöperatie leunt echt op Reint. Hij heeft echt de expertise vanuit het vak.’ Als zelfstandige in deze tak van sport realiseerde hij al vele projecten. Dat alles met dezelfde ijver als die hij bij de Zevenster Zonnestroom tentoonstelt. Zijn nuchtere houding en oplossingsgerichtheid werkt ook mee. ‘Een dak is niet altijd sterk genoeg, dus dat is weleens een probleem. Ik ben zelf iemand die dan denkt: wat kan er wel. Bij ons derde project, zonnepanelen op het dak van de Hubo in Noordhorn, wilden we zeshonderd panelen neerleggen, maar dat werden er 218. Zolang het boven de 200 is, is het ook een haalbaar project.’ Na twee periodes als voorzitter straks denkt Brondijk erover de hamer over te dragen. ‘Er mag van mij wel wat vers bloed in het bestuur. Misschien dat iemand anders mijn functie wel over moet nemen.’ Dat moet in elk geval iemand worden die van aanpakken weet. ‘We hadden als doel om de twee jaar een dak op te leveren, inmiddels is dat elk jaar’, lacht Brondijk. ‘Je moet iets met duurzaamheid’, vindt hij. ‘We moeten goed zorgen voor onze woon- en leefomgeving en voor elkaar.’

Meer informatie, lid of donateur worden of instappen in één van de nieuwe projecten? Kijk op www.zevensterzonnestroom.nl.

bron Streekkrant